Jaunumi

01 jūl
2016

Jaunatnes nodaļas priekšsēdētājs viesojas Varšavā

15. jūnijā Jaunatnes nodaļas priekšsēdētājs Edgars Lejnieks piedalījās Eiropas Liberālā foruma organizētā diskusijā par Centrālās un Austrumeiropas konstitucionālajām problēmām.

Jaunatnes nodaļas vadītājsEdgars Lejnieks: "Lai kāda valsts kļūtu par dalībnieci ES, tai ir jāatbilst Kopenhāgenas kritērijiem, kas atrunāti līgumā par Eiropas Savienības darbību 49. Un 6.(1.) pantā. Šie panti ieskicē pašas galvenās ES vērtības, kā piemēram institūciju stabilitāte, lai nodrošinātu demokrātiju un tiesiskums. Par nožēlu jāatzīst, ka pašreizējai Polijas valdībai, kurā ir “PiS”- sociāli konservatīva un eiroskeptiska partija, vērtības diametrāli atšķiras no tām par kurām Eiropas Savienībā pastāv.

Polijas valdība decembrī apstiprināja likumus, kas ierobežoja un atņēma konstitucionālā tribunāla kapacitāti un šie ieviestie likumi pārkāpa Polijas konstitūciju, kas izraisīja kritiku ne tikai Briselē, bet visā Eiropā. Tribunāla prezidents izteicās, ka jaunie likumi neļauj viņa pārvaldītajai konstitucionālai institūcijai efektīvi funkcionēt un ierobežo tās darbību, kaut gan Tribunāls skaitās konstitucionāli neatkarīgs. Šajā gadījumā valdība iejaukusies Tribunāla neatkarīgajā pastāvēšanā, kas nozīmē, ka izpildvara ir āprus savas kompotences iejaukusies tiesu varas ierobežošanā. Valdība neatzīst Tribunāla lēmumu par to, ka šīs likuma izmaiņas ir bijušas prettiesiskas, kas izraisa milzu bažas par tiesiskuma ievērošanu un institūciju stabilitāti Polijā."