Viedokļi

31 okt
2016

Edgars Lejnieks:"Budžeta vietu problēma jārisina pēc būtības"

Saeimas ēku, Finanšu ministriju, kā arī Izglītības un zinātnes ministriju protesta gājienā pirmdienas rītā, 31. oktobrī, apmeklēja apmēram 1000 studenti. Viņi iebilda PRET valdības ieceri samazināt budžeta vietas augstskolās par 5500 vienībām.
Vienlaikus Latvijas Attīstības Jaunatnes nodaļas vadītājs Edgars Lejnieks pauž savas organizācijas nostāju par aktuālo problēmu:

 

“Mūsu jauniešu organizācija ir stingri pārliecināta, ka protesti pret budžeta vietu samazināšanu ir tikai konsekvence daudz lielākai problēmai Latvijas augstskolu sistēmā. Valsts cenšas risināt lielo darbaspēka trūkumu dažādās augsto tehnoloģiju nozarēs, piedāvājot budžeta vietas attiecīgajās studiju programmās, bet neapzinās, ka, piemēram, ar IT un eksaktajām zinātnēm jauniešus vajadzētu ieinteresēt jau pamatskolā, izmantojot inovatīvas mācību metodes, nevis censties pārvilināt neizlēmīgos studentus mācīties tikai mācīšanās pēc un cerēt, ka problēma mākslīgi tiks atrisināta.

 

Piekopjot politiku, ka valsts budžeta vietas ir tikai konkrētās augstskolās, tiek kropļota konkurence augstāko mācību iestāžu starpā, kur labāki spēles noteikumi ir atsevišķām augstskolām. Studenti nereti vispirms domā par to, vai studijas būs bezmaksas, nevis par to, cik tās būs kvalitatīvas, un vai studijas tiešām studentu interesē. Šis modelis jau pašos pamatos atstāj novārtā galveno – izglītības kvalitāti.

 

Ņemot vērā esošo situāciju, mēs pilnībā atbalstām to, ka valstij vajadzētu atbalstīt studentus, bet mēs uzskatām, ka sistēmu vajadzētu mainīt tā, lai valsts atbalstītu centīgākos jauniešus un ļautu viņiem pašiem izvēlēties, kurā augstskolā apgūt konkrēto studiju programmu, piešķirot viņiem vaučerus. Tas palielinātu konkurenci starp augstskolām un tiktu atbalstīti paši labākie studenti valstī, kas arī veicinātu konkurenci studentu starpā.”