Skip to content Skip to footer

Par vienreizlietojamā papīra aprites samazinājumu Latvijas valsts pārvaldes darbā

Ņemot vērā, ka:

  • Viens no galvenajiem cieto atkritumu veidiem, kas tiek saražots cilvēka ikdienas darbības rezultātā ir papīra un kartona izstrādājumi.
  • Papīra ražošanai nepieciešamo celulozi iegūst pārstrādājot koksni, kas nozīmē, ka papīra aprite ir tiešā veidā saistāma ar atmežošanas procesu. Atmežošana ir globāla problēma, kura palēnina dekarbonizāciju, jo samazinās kopējā planētas ekosistēmas spēja pēc oglekļa gremdēšanas.
  • Bez CO2 piesārņojuma, papīra ražošana un aprite rada arī citu kaitīgo vielu piesārņojumu, piemēram, sēra saturošais atmosfēras piesārņojums no papīra balināšanas procesa, kā arī notekūdeņu piesārņošana ar slāpekļa, fosfora un hloru saturošiem savienojumiem. Savukārt drukas materiālu izgatavošanas procesā un pēcāk šo materiālu pārstrādē rodas smago metālu piesārņojums no krāsvielu piemaisījumiem.

Ticot, ka:

  • Apkārtējās vides saudzēšana, kā arī cīņa pret globālajām klimata pārmaiņām ir cilvēces eksistenciālā līmeņa uzdevums nākamajām dekādēm.
  • Mūsdienās nepastāv šķēršļu tam, lai lietotu daudzreizlietojamos traukus, kā arī pāriet uz elektronisko dokumentu apriti valsts pārvaldē.

Atzīstot, ka:

  • Cilvēku ieradumu maiņa ir sarežģīts process, kurš prasa ne tikai katra indivīda motivāciju samazināt papīra un kartona izstrādājumu lietošanu darbā un ikdienas sadzīvē, bet arī prasa spēju izskaidrot un pamatot kolēģiem nepieciešamību pēc paradumu maiņas.

Partijas “Latvijas attīstībai” jaunatnes nodaļa aicina:

  • Partijas “Latvijas attīstībai” birojam būtu līdz minimumam jāsamazina papīra dokumentu aprite, tai skaitā arī līgumu parakstīšanas procesā izmantojot elektronisko parakstu. Kā arī jāizvairās no papīra trauku aprites. Partijai kopsapulcēs balsošanu būtu jānodrošina ar elektronisko balsošanas sistēmu.
  • Latvijas valsts pārvaldei gan nacionālajā, gan pašvaldību līmenī būtu straujāk un bez liekām atrunām jāpāriet tikai uz elektronisko savstarpējo dokumentu apriti. Lai samazināt valsts pārvaldes procesu radīto vides piesārņojumu, samazināt valsts pārvaldes izmaksas un paātrināt lēmumu pieņemšanas procesus.
  • Valsts pārvaldes digitalizācijas ietvaros būtu jāstimulē arī sabiedrības izpratne un ieinteresētība pāriet uz elektronisko dokumentu apriti saskarē ar valsts un pašvaldības iestādēm.
  • E-adreses iedzīvotājiem būtu no valsts un pašvaldību iestādēm izmantojamas obligāti, ja iedzīvotājs ir paudis ieinteresētību saņemt valsts un pašvaldību iestāžu korespondenci savā e-adreses iesūtnē.

Pieņemts 2022. gada 29. oktobra kopsapulcē.